Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) vă invită să explorați fascinanta lume a științei la cea de-a 12-a ediție a evenimentului „Noaptea Cercetătorilor”. Evenimentul va avea loc pe 27 septembrie 2024, începând cu ora 17:00, pe Esplanada Palas, transformând acest spațiu într-un veritabil laborator al cunoașterii și inovației.

Noaptea Cercetătorilor UAIC promite să fie o experiență captivantă pentru toate vârstele, oferind o oportunitate rară de a pătrunde în universul fascinant al cercetării științifice. Pe Esplanada Palas, vizitatorii vor fi întâmpinați de o atmosferă vibrantă, plină de curiozitate și entuziasm pentru știință. Cercetători pasionați vor ghida participanții prin experimente interactive și demonstrații științifice spectaculoase, acoperind o gamă largă de discipline, de la științele naturii până la tehnologie și inovație.

Unul dintre punctele forte ale evenimentului îl reprezintă posibilitatea de a manipula echipamente de laborator avansate, oferind publicului o perspectivă autentică asupra metodelor și instrumentelor utilizate în cercetarea modernă. Copiii vor descoperi magia științei prin activități educative special concepute pentru a le stimula creativitatea și gândirea critică, în timp ce adolescenții vor avea șansa să exploreze potențiale cariere în domeniul cercetării, interacționând direct cu profesioniști din diverse domenii științifice.

În Amfiteatrul Palas, începând cu ora 18:00, vor avea loc o serie de prezentări de știință, sub titlul „La o bere cu un cercetător”, un format relaxat și prietenos care permite publicului să interacționeze într-un cadru informal cu cercetători de renume. Dr. Laura Cuțitaru va prezenta ce pot revela greșelile de vorbire spontane despre funcționarea creierului uman. Dr. Isabelle Tamba va oferi o perspectivă asupra evoluției dicționarelor, de la formatul tipărit la cel digital, evidențiind rolul Inteligenței Artificiale în acest proces. Dr. Mihai Niculiță va discuta despre tehnologiile care permit crearea hărților detaliate ale suprafeței Pământului, iar studentul Cătălin Petreanu va aborda subiectul șerpilor, explicând de ce nu reprezintă un pericol și cum se desfășoară viața acestora.

De asemenea, pentru a crea un cadru dedicat cercetătorilor pasionați de comunicare, va avea loc un dialog online intitulat „Punți între știință și societate”, programat la ora 12:00, în aceeași zi. Jurnaliști și cercetători vor dezbate cum poate fi promovată cercetarea într-un mod mai accesibil pentru publicul larg. Această discuție interactivă va explora soluții pentru a întări legăturile dintre comunitatea științifică și societate. Printre participanți se numără lect.dr. Bogdan Antonescu, cercetător la Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului, ec. Mirela Dinicoiu de la GeoEcoMar, Mihai Ghiduc, redactor-șef al revistei de știință Mindcraft Stories, și prof.univ.dr.habil. Romeo Olariu, prorector la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Linkul de înscriere și participare este aici.

Intrarea la toate activitățile este liberă. Pentru informații suplimentare și programul detaliat, vă invităm să consultați site-ul oficial al evenimentului.

„Noaptea Cercetătorilor UAIC” face parte din inițiativa mai amplă „Noaptea Europeană a Cercetătorilor”, un eveniment de anvergură la nivelul Uniunii Europene. Această inițiativă se înscrie în seria Acțiunilor Marie Sklodowska-Curie din proiectul cadrul Horizon Europe, fiind promovată de Comisia Europeană. Scopul principal al acestui eveniment european este de a apropia publicul larg de lumea cercetării, demonstrând impactul semnificativ al științei asupra societății și inspirând noile generații să urmeze cariere în domeniul cercetării. Evenimentul de la Iași se aliniază cu obiectivele europene, oferind o platformă pentru dialog între cercetători și public, prezentând diversitatea cercetării și subliniind impactul acesteia asupra vieții cotidiene. Prin participarea la „Noaptea Cercetătorilor UAIC”, vizitatorii devin parte a unei mișcări europene mai ample, care celebrează știința și inovația.