Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) organizează, în luna iulie 2024, 11 școli de vară gratuite dedicate elevilor de liceu, finanțate din Proiectul privind Învățământul Secundar (ROSE), de către Banca Internațională de Reconstrucție și Dezvoltare (Banca Mondială).

Elevii care studiază la unul dintre liceele eligibile în cadrul Proiectului ROSE se pot înscrie, până la data de 16 iunie 2024, la una dintre următoarele școli de vară:

• Descoperim Pământul spre culmile cunoaşterii!” – GEO-GEO (Facultatea de Geografie și Geologie)- 50 de locuri disponibile;
  • „Vreau să fiu student la Litere! – LiteratIS” (Facultatea de Litere) – 50 de locuri disponibile;
  • „Vacanță juridică DREPT în Iași – Drept în Iași!” (Facultatea de Drept) – 25 de locuri disponibile;
  • „Şcoală de vară pentru Economiști – EconomIS” (Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor) – 50 de locuri disponibile;
  • „Experiență universitară timpurie pentru elevi de liceu: program-punte în domeniile Educație Fizică şi Sport şi Teologie Romano-Catolică” -TEOSPOR (Facultatea de Educație Fizică și Sport și Facultatea de Teologie Romano-Catolică) – 50 de locuri disponibile;
  • „Şcoală de vară pentru Ştiințe: program punte pentru tranziția de la liceu la universitate – Vara Ştiințelor” (Facultatea de Biologie și Facultatea de Chimie) – 50 de locuri disponibile;
  • „Şcoala de vară în domeniul Teologiei Ortodoxe şi Istoriei pentru îmbunătățirea oportunităților de participare la învățământul universitar a elevilor cu risc de abandon – TEOIST” (Facultatea de Teologie Ortodoxă și Facultatea de Istorie)  – 50 de locuri disponibile;
  • „De-ale viitorului: informatică și matematică – INFORMAT” (Facultatea de Informatică și Facultatea de Matematică) – 50 de locuri disponibile;
  • „Descoperă-ţi vocaţia prin educaţie! Şcoala de vară – Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei – DEVO” (Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei)  – 25 de  locuri disponibile;
  • „Vino la Facultatea VERDE” (Facultatea de Biologie) – 25 de locuri disponibile;
  • „Cum ajung profesor/antrenor?” Şcoala de vară – CAPA (Facultatea de Educație Fizică şi Sport) – 50 de locuri disponibile.

Școlile de vară se vor desfășura în campusul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, în următoarele perioade: 15 – 28 iulie 2024 – Școala de vară „Descoperim Pământul spre culmile cunoaşterii!”– GEO-GEO (Facultatea de Geografie și Geologie),  „Şcoală de vară pentru Ştiințe: program punte pentru tranziția de la liceu la universitate – Vara Ştiințelor” (Facultatea de Biologie și Facultatea de Chimie) și  „Vino la Facultatea VERDE” (Facultatea de Biologie), respectiv 18 – 31 iulie 2024 – celelalte școli de vară.
Aceste programe de vară ROSE au ca scop organizarea de cursuri și alte activități relevante destinate elevilor de liceu pentru încurajarea finalizării de către aceștia a studiilor liceale și facilitarea continuării educației la nivel terțiar.

Fiecare participant va primi un kit de instruire ce conține diverse resurse educaționale utile pentru desfășurarea activităților educative. De asemenea, elevii vor beneficia de cazare și masă pe toată perioada programului și vor avea asigurate cheltuielile de deplasare dus – întors (tren, autobuz sau microbuz).
Pe întreaga durată a școlilor de vară, elevii vor fi monitorizați de cadre didactice și de studenți supraveghetori.

Detalii despre școli de vară ROSE organizate la UAIC sunt publicate la adresa: https://www.uaic.ro/studii/scoli-de-vara/scoli-de-vara-rose-2024/